Skočiť na obsah

REPowerEU

Cieľom komponentu REPowerEU v slovenskom pláne obnovy a odolnosti je znížiť celkovú závislosť od dovozu fosílnych palív z Ruska a zvýšiť energetickú bezpečnosť. Ide najmä o investície do energetickej infraštruktúry, ktoré by mali spolu s opatreniami týkajúcimi sa povoľovacích procesov, energetickej hospodárnosti budov, dopravy s nulovými emisiami a podpory zelených zručností prispieť k zníženiu závislosti od fosílnych palív a k rýchlejšiemu a širšiemu začleneniu OZE do slovenského energetického mixu.

Kapitola REPowerEU prispieva k riešeniu odporúčaní na zvýšenie verejných investícií do zelenej a digitálnej transformácie a energetickej bezpečnosti, ako aj odporúčania týkajúceho sa zníženia celkovej závislosti od fosílnych palív a diverzifikácie dovozu energií. Konkrétne sa očakáva, že prostredníctvom tematických oblastí 1 a 2 sa implementáciou kapitoly REPowerEU urýchli zavádzanie OZE prostredníctvom zjednodušeného prístupu do sústavy, zefektívnenia a zjednodušenia povoľovacích a administratívnych konaní, modernizácie elektrizačnej sústavy, ako aj prispôsobenia, urýchlenia a podpory obnovy budov.

Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852 berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01)

 

Komponent 19: Reforma 3: Vytvorenie databázy a systému výmeny údajov o energetickej hospodárnosti budov

Cieľom tejto reformy je vytvoriť jednotnú digitálnu dátovú platformu na zhromažďovanie, spracúvanie, uchovávanie a výmenu štruktúrovaných informácií o energetickej hospodárnosti verejných a súkromných budov na Slovensku. Účelom dátovej platformy je poskytnúť príslušným zainteresovaným stranám prístup k údajom o budovách a pomôcť urýchliť a prioritizovať investície do obnovy budov, najmä budov s najnižšou energetickou hospodárnosťou.

Platforma bude centrálnym prístupovým bodom ku všetkým relevantným údajom na úrovni jednotlivých budov v súlade s koncepciou digitálneho denníka budov zodpovedajúcou  nadchádzajúcemu prepracovanému zneniu smernice o energetickej hospodárnosti budov a bude zabezpečovať integráciu, interoperabilitu a výmenu údajov s existujúcimi vnútroštátnymi systémami týkajúcimi sa budov (napr. s katastrom nehnuteľností) a prenos do monitorovacieho strediska EÚ pre budovy. Koncepcia platformy a jej prepojenie s existujúcimi databázami, ako aj proces zberu údajov sa načrtnú v štúdii uskutočniteľnosti, ktorá sa má dokončiť do 4. štvrťroka 2023.

Do 2. štvrťroka 2026 sa dokončí zber údajov týkajúcich sa energetických certifikátov a pasportov obsahujúcich plány konkrétnych opatrení obnovy v prípade aspoň 4 100 verejných budov, z ktorých aspoň 1000 má podlahovú plochu nad 2000 m², a údaje sa nahrajú do novej funkčnej dátovej platformy.

Predpokladané vyhlásenie výzvy: 4Q/2024