ESPON Climate – Climate Change and Territorial Effects on Regions and Local Economies in Europe
Klimatická zmena a územné vplyvy na regióny a miestne ekonomiky v Európe
Priorita 1 – Aplikovaný výskum
Partner projektu
Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice, n. o.
Kontaktná osoba: Jaroslav Tešliar
E-mail: tesliar@arr.sk
Trvanie projektu: marec 2009 – apríl 2011
O projekte
Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) ako prvý upozornil na potrebu zvýšenej opatrnosti v prípade vplyvu človeka na klimatický systém. IPCC zároveň poukázal na potrebu realizácie štúdií a scenárov, ktoré by okrem globálneho zohľadňovali aj regionálne a dokonca aj lokálne hľadisko, umožňujúce hodnotenie dopadu.
Projekt ESPON Climate bol prvým pokusom o celoeurópske medzisektorálne posúdenie zraniteľnosti územia v dôsledku zmeny klímy. Pre regióny najviac zraniteľné v dôsledku zmeny klímy boli vypracované prípadové štúdie, ktoré sformulovali hrozby ale i príležitosti rozvoja (pre Slovenskú republiku obzvlášť relevantná prípadová štúdia povodia Tisy).
Správa projektu ESPON Climate v závere predkladá návrh, akým spôsobom môže politika prispievať k zmierňovaniu dôsledkov klimatických zmien.
Bližšie informácie o projekte, prípadové štúdie a vedecké správy nájdete tu.
KIT – Knowledge, Innovation, Territory
Vedomosti, inovácie, územie
Priorita 1 – Aplikovaný výskum
Partner projektu
Ekonomická univerzita v Bratislave
Kontaktná osoba: Prof. Ing. , DrSc. Milan Buček
E-mail: bucek@euba.sk
Trvanie projektu: február 2010 – december 2012
O projekte
Nové vedecké a technologické centrá mimo Európu priťahujú značné množstvo investícií. Európa sa snaží objavovať nové možnosti v oblasti znalostí a inovácií a tým zostať v tomto ohľade konkurencieschopnou.
Projekt IKT je založený na výskume európskych dokumentov zaoberajúcich sa územnou dimenziou inovácií a znalostnej ekonomiky. Analyzuje súčasný stav znalostnej ekonomiky a inovácií v Európe, formuluje meranie týchto dvoch faktorov, identifikuje ich sociálne, ekonomické a environmentálne aspekty a sleduje ich dopad na konkurencieschopnosť, územný rozvoj, súdržnosť a socio-ekonomickú situáciu európskych miest a regiónov. Na tomto základe stanovuje typológiu, vzorce a potenciály regiónov a definuje stratégiu územného rozvoja pre znalostnú ekonomiku a inovácie. Pozíciu Európy sleduje projekt aj v globálnom meradle – na základe komparatívnej analýzy územných faktorov inovácií v Európe, USA, Číne a Indii.
Bližšie informácie o projekte a vedecké správy nájdete tu.
POLYCE - Metropolisation and Polycentric Development in Central Europe: Evidence Based Strategic Options
Metropolizácia a polycentrický rozvoj v strednej Európe
Priorita 2 – Cielená analýza
Partner projektu
Slovenská technická univerzita v Bratislave
Kontaktná osoba: Matej Jaššo
E-mail: matej.jasso@stuba.sk
Trvanie projektu: september 2010 – august 2012
O projekte
Európska komisia považuje Dunajský región za jednu z najvýznamnejších európskych oblastí, preto stanovila makro-regionálnu stratégiu posilňujúcu dlhodobú spoluprácu pre využitie a preklenutie širokej škály politických výziev.
Projekt POLYCE analyzuje päť stredoeurópskych hlavných miest patriacich do dunajského regiónu a ich funkčne súvisiacich okolitých oblastí: Bratislava, Budapešť, Ľubľana, Praha a Viedeň. Projekt sa zrodil na základe potreby zástupcov daných miest získať údaje o možnom budúcom konkurenčnom a kooperatívnom potenciáli týchto miest v európskom ale aj globálnom kontexte. Mestá sa nesnažia len o podporu rozvoja vlastného územia, ale ako súčasť siete miest dunajského regiónu sa usilujú stať hnacími silami rozvoja pre celý región.
Bližšie informácie o projekte a vedecké správy nájdete tu.